KıbrısEmlakMerkezi.com çerezleri kullanır.

İnternet sitemizin servisleri adına daha deneyimli ve özelleştirilmiş kullanım için bazı bilgileri tarayıcınıza kayıt eder. Bu bilgiler sitemizi daha hızlı ve kolay kullanmanız için gereklidir.
Saniye sonra kabul etmiş sayılacaksınız.
DİLEK KURNAZ

DİLEK KURNAZ

Kiracılar İçin Konut Sigortası

27.08.2017 05:34:35

DİLEK KURNAZ HAKKINDA YAZARA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

Konut sigortasının sadece ev sahipleri tarafından yaptırılması gerektiğine dair yanlış bir kanı mevcut.

Konut sigortası hakkında bilinen bu yanlış bilgi, kişilerin malvarlıklarını risklerden korumasını engellemektedir.

Zira konut sigortası kapsamına ev sahipleri haricinde başkasının evinde yaşayanlar, kiracı olanlar, iş yeri sahibi olanlar ve aynı şekilde kiralık bir iş yerinde iş hayatını idame ettiren bireyler de girmekte ve bu kişiler isterlerse yaşadıkları binayı, evi ve hatta evin içindeki eşyaları dahi sigorta ettirebilmektedir. Poliçeleleri buna uygun şekilde düzenlenebilir.

Tüm risklere karşı genel koruma sağlayan sigorta, mal sahibi olma ayrımı yapmaksızın, sigorta kapsamından yararlanmak isteyen her kişi için özel teminat ve içerikler ile satılmaktadır.

Konut sigortasını evini, aile yaşamını, huzur ortamını korumak isteyen, değerli eşyalarını risklere karşı korumayı amaçlayan herkes satın almalıdır. 18 yaşından büyük herkes sigorta hizmetlerinden sorunsuzca yararlanmaktadır. Sigorta yaşanılan yerin daha güvenli hale gelmesini kişileri olası talihsizliklere karşı maddi açıdan korumayı hedeflemektedir. Hırsızlık, yangın, sel, heyelan, deprem gibi sorunlar sebebiyle ev ve iş yerine gelen zararlar sigorta dâhilinde maddi hasarlar ödenmektedir.

 

Kira Denetim Yasası’nda belirtlen kiracı/ kiralayan her iki tarafın da mevcut haklarını açıkça belirtmiştir. Bu yasaya göre; kaynak http://www.mahkemeler.net/cgi-bin/elektroks.aspx

 

KİRA (DENETİM) YASASI (22/1981, 35/1982; 48/1983 ve 27/2011 Sayılı Yasalarla Değiştirilmiş Şekliyle ;

Kira sözleşmesi genel tanım olarak, “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir”

Tanımı basit olmakla birlikte ev sahibi ve kiracı arasında birçok anlaşmazlık çıkabiliyor, hatta bazı anlaşmazlıklar mahkemelerde sonuçlanıyor. Bunu engellemek için oluşturulan sözleşme  tarafların mutabık olmaları ya da mal sahibinin özel şart  olarak  sözleşmeye ekletmesiyle(kendini koçan/ mal sahibi olarak;  olarak poliçede belirtilmek üzere)  konutunun /iş yerinin kira sürecinde kiracı tarafından sigortalanmasını  isteyebilir.

 

Böyle bir şart bulunmuyorsa  kira sözleşmesinde , kiracı evi boş kiraladıysa,  kendi eşyalarını sigortalayıp binayı sigortalamayabilir. Bina sigorta sorumluluğu mal sahibindedir. Eşyalı kiralandıysa daire kullanımında olan  eşyaları eğer istiyorda sigortalayabilir(mal sahibi poliçede belirtilmeli)  tamamen kendi tercihidir zorunlu değildir. Aksine sözleşme yoksa sorumluluk mal sahibindedir sigortalama konusunda.

 

Tabii bu resmi şeklidir fakat taraflar sözlü olarak da, sigortanın kimin tarafından yapılacağına karar verebiliyor. Bu durumda sigortayı bağlayıcı kılan poliçede yukarıda bahsettiğim gibi mal/hak sahibinin poliçe üretiminde doğru belirtilmesi,  özel şartlarında gerekli açıklamaların yapılması gerekir.

Çoğunlukla eşyalı  kiralanan evlerde yapılan hata, kiracı sigortayı yapıyorsa sigortayı kendi adına yaptırıyor olması.. Bu da hasar durumda sıkıntı oluşturmaktadır, buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Sigorta sözleşmesi mal sahibi adına yapılmalıdır ya da mal sahibi kendi yapmalıdır aksine sözleşme yoksa. Boş ev kiralanıyorsa, kiracı eşyalarını güvence altına kendi adı altında alabilir.

Tabii burada yine aynı konuya değinmeden edemeyeceğim; poliçe üretimde poliçe oluşturulurken bu tür bilgilerin kesinlikle doğru ve eksiksiz olarak sigorta uzmanınıza verilerek poliçenin üretilmesi gerektiğinin önemini tekrar hatırllaatmak isterim.

 

Bu arada herkesin Kurban Bayramını  en içten dileklerimle kutlarım.

İyi Bayramlar,

 

DİLEK KURNAZ

SİGORTA UZMANI